Як придбати журнал?детальніше...
Вхід для користувачів
Ваш e-mail:

Пароль:

2006  №1
2007  №1, №2-3, №4-5
2008  №1, №2, №3, №4, №5, №6
2009  №1, №2, №3, №4, №5, №6
2010  №1, №2, №3, №4, №5, №6
2011  №1, №2, №3, №4, №5
Матеріали у повному доступі

Пошук

До уваги авторів!
Авторам, які співпрацюють з виданням виплачується винагорода! детальніше...

Архів » 2011 » №2 » Момент набрання чинності та введення в дію нормативно-правового акта в контексті забезпечення реалізації права на знання особою своїх прав та обов’язків - © Будько З.М.
Доступ обмежений.


Момент набрання чинності та введення в дію нормативно-правового акта в контексті забезпечення реалізації права на знання особою своїх прав та обов’язків

Будько З. М.
доцент кафедри трудового, земельного та господарського права Класичного приватного університету, м. Запоріжжя, кандидат юридичних наук

Актуальність даної статті обумовлена необхідністю наукового осмислення питання щодо правового забезпечення реалізації гарантій, закріплених ст. 57 Конституції України, а саме гарантій щодо права громадян знати свої права і обов’язки. Так, згідно з указаною конституційною нормою встановлено, що «Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов’язки громадян, мають бути доведені до відома населення у порядку, встановленому законом. Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права і обов’язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом, є нечинними».

На сьогодні відсутній спеціальний закон, який би визначав процедуру доведення до відома населення змісту прийнятих нормативно-правових актів. Законодавчо неврегульованим залишається зміст термінів «офіційне оприлюднення закону», «набрання чинності законом», «введення закону в дію». Законодавча практика визначення моменту набрання чинності нормативно-правовим актом та введення його в дію є неоднозначною, що іноді призводить до порушення гарантій, передбачених ст. 57 Конституції України. Законодавче вирішення цих питань вже тривалий час перебуває на стадії законопроектної роботи. Так, на розгляді Верховної Ради України перебувають проекти законів «Про нормативно-правові акти», «Про закони і законодавчу діяльність», які активно дискутуються в науковому середовищі [1, с. 295–299; 2, с. 79–80]. Це питання неодноразово було предметом розгляду в Конституційному Суді України [3].

У зв’язку з цим метою статті є дослідження сучасного стану та пропонування основних напрямів удосконалення норм, які регулюють момент набрання чинності законом і введення в дію законів та інших нормативно-правових актів.

Аналіз чинного законодавства України свідчить, що, як правило, законодавець не визначає особливостей набрання чинності законами та іншими нормативноправовими актами, а обмежується лише переліком актів законодавства, що регулюють певну сферу суспільних відносин. Наприклад, ст. 3 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

У подібних випадках застосовуються загальні правила набрання чинності законом, які визначені ст. 94 Конституції України, а саме: «Закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування».

Регламент Верховної Ради, постанови, прийняті Верховною Радою, які містять положення нормативного характеру, набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо ними не передбачено інше (ст. 138 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» від 10.02.2010 р.).

Укази Президента України набирають чинності через десять днів з дня їх офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самими актами, але не раніше дня їх опублікування в офіційному друкованому виданні (п. 4 Указу Президента України «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» від 10.06.1997 р. № 503).

Постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, згідно зі ст. 55 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування.

Нормативно-правові акти місцевих державних адміністрацій підлягають державній реєстрації у відповідних органах юстиції в установленому органом порядку і набирають чинності з моменту їх реєстрації, якщо самими актами не встановлено пізніший термін введення їх у дію. Нормативно-правові акти місцевих державних адміністрацій, які стосуються прав та обов’язків громадян або мають загальний характер, підлягають оприлюдненню і набирають чинності з моменту їх оприлюднення, якщо самими актами не встановлено пізніший термін введення їх у дію (ст. 41 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»).

Рішення сільської, селищної, міської ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію (ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).


всього переглядів: 1648
переглядів в поточному місяці: 81
сьогодні переглянуто: 2
останній перегляд відбувся: 20.05.12 13:10
Доступ обмежений.
З повним текстом статті можна ознайомитись у друкованому журналі.

Коментарі:

Коментарів немає.

Коментувати статті можуть лише зареєстровані користувачі.
Зареєструйтеся на сайті або авторизуйтеся.